Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie
przez pół godziny (i dłużej, jeśli są interesanci) po Mszy św. porannej i wieczorowej, czyli w godzinach: 7:30 – 8:00 i 17:30 – 18:00. W miesiącach przedłużonej liturgii wieczornej, czyli w maju oraz w czerwcu, kancelarię otwieramy kwadrans po podanym wyżej czasie.
W niedziele i uroczystości obowiązujące spraw kancelaryjnych nie załatwiamy, z wyjątkiem ustalenia terminu pogrzebu lub umówionych wcześniej wizyt.
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod następującymi numerami: Ks. Proboszcz – 789 177 422 oraz Ks. Wikariusz – 780 124 819. Wstępna rozmowa telefoniczna jest bardzo pomocna i pozwala ustalić termin spotkania w kancelarii poza wyznaczonymi godzinami, jeśli zachodzi taka potrzeba.
STANDARDY OCHRONY DZIECI W DUSZPASTERSTWIE PARAFIALNYM
(WERSJA SKRÓCONA)
Każde dziecko ma prawo do szczęścia i bezpieczeństwa. Niestety, wszystkie dzieci (też Ty oraz Twoi koledzy i koleżanki) są narażone na przemoc i krzywdzenie. Możecie doświadczyć tych zjawisk także w przestrzeni internetowej, np. podczas zajęć, komunikacji z innymi lub gry. Dla nas bardzo ważne jest to, żeby zapewnić wam bezpieczny rozwój, a w tym celu wprowadziliśmy Standardy Ochrony Dzieci w naszej parafii.
Poniżej będzie krótko, ale na temat!
1. WASZE BEZPIECZEŃSTWO – NASZ PRIORYTET
Chcemy ochronić Was przed różnymi formami krzywdzenia, w tym agresji fizycznej i psychicznej.
2. PRZEMOC? NIE MA MOWY! / NO WAY!
Jeśli doświadczysz sytuacji, w której ktoś Cię skrzywdzi, upokorzy lub będzie Ci przykro lub wiesz, że ktoś inny ma z tym problem, zgłoś to do osoby dorosłej. Możesz o pomoc poprosić kolegę lub koleżankę. Każde takie zgłoszenie potraktujemy poważnie i przeanalizujemy.
3. SZACUNEK? NO PEWNIE!
Jesteś dla nas najważniejszą osobą, bez której nasze działania nie miałyby sensu. Dlatego szanujemy Twoje prawa, w tym w szczególności godność i dążymy do zapewnienia Ci bezpieczeństwa. W komunikacji z Tobą kierujemy się szacunkiem, cierpliwością i wyrozumiałością.
4. JESTEŚMY RÓŻNI
Jesteśmy różni, ale każdy z nas jest wyjątkowy. Różnorodność pozwala nam uczyć się nie tylko od dorosłych, ale też od innych dzieci. Jeśli kogoś nie rozumiesz, zadaj dodatkowe pytania lub poproś o powtórzenie. Masz prawo do wyrażania swojej potrzeby, ale agresja, przerywanie, czy zagłuszanie nie jest sposobem na rozwiązanie problemu.
5. ZDJĘCIA – MASZ PRAWO DO DECYZJI
Dbamy o Twoją prywatność, dlatego jeśli nie chcesz być na zdjęciach, masz prawo powiedzieć NIE. Szanujemy Twoje prawo do odmowy i nie stosujemy żadnych sankcji. Nie czuj się też w żaden sposób gorszy. To Twoja decyzja, a my ją respektujemy.
6. INTERNET – TAK CZY NIE?
Podczas korzystania z Internetu, bądź ostrożny. Niestety, czasami możesz trafić na strony, które nie są dla Ciebie odpowiednie lub na których możesz zobaczyć przemoc lub agresję. Pamiętaj również, że w Internecie możesz czasami spotkać osoby, które kłamią i podają fałszywe informacje, dlatego nawet w grach lub grupach, nie podawaj wielu szczegółów na swój temat, w tym adresu zamieszkania czy nr telefonu.
7. MASZ PRAWO WIEDZIEĆ
Masz prawo wiedzieć co robimy, żeby Cię chronić. Pełną wersje Standardów ochrony dzieci możesz znaleźć na stronie internetowej parafii.
9. MASZ PRAWO KORZYSTAĆ ZE WSPARCIA
Czasem każdy z nas ma gorszy dzień i w pełni to rozumiemy, ale jeśli coś złego dzieje się u Ciebie (lub w Twojej rodzinie, otoczeniu) albo po prostu potrzebujesz z kimś porozmawiać, możesz dać nam znać. Zgłoś to do osoby zaufanej w naszej parafii P. Małgorzacie Obrockiej – Miranowskiej.
Gdziekolwiek jesteś i gdziekolwiek to czytasz – pamiętaj, że jesteś cudowną i wartościową osobą, która zasługuje na bezpieczny rozwój!